Modern technology gives us many things.

Surface Go iPad 2018’e Karşı! Hangi Tablet Daha İyi?

Surface Go iPad 2018’e Karşı! Hangi Tablet Daha İyi?

59

Apple’ın 12.9 inç ekranlı iPad Pro modeline Microsoft 12.3 inç ekranlı Surface Pro ile karşılık vermişti. Şimdi ise Apple’ın eğitim ve kalem odaklı iPad 2018 modelinden sonra Microsoft’tan Surface Go modeliyle yanıt gecikmedi. Bu yazımızda 2018 yılının popüler ve kısmen uygun fiyatlı iki modeli olan iPad 2018 ile Surface Pro modelini karşılaştırıyoruz.

Surface Go, hem son kullanıcı hem de eğitim alanındaki Apple Pencil destekli uygulamalarıyla pazara güçlü bir giriş yapan iPad 2018’le mücadele edebilmek için özel olarak tasarlandı. Ayrıca tablet yeni bir Alcantara tipi kapak ve kalem ile geliyor.

Şimdi, hem Apple’ın hem de Microsoft’un, eğitim odaklı tabletleri karşımızda. Haydi bu iki tableti kıyaslayalım ve almak istiyorsanız hangisini alacağınıza yardımcı olalım.

 

Dizayn

İlginç bir şekilde hem iPad hem de Surface Go, kendilerinden önceki modellere göre tasarımsal olarak büyük oranda bir değişiklik göstermemiş. Microsoft’un tableti önceki modele göre tasarımsal özellikleri korurken yalnızca bir miktar küçülme göstermiş. Ve yüzeyi Surface Pro ile karşılaştırıldığında kenarların daha eğimli olduğu görülüyor. Bu arada iPad’in ise bir önceki modele göre tasarımı neredeyse aynı.

Microsoft Surface Go, tableti bir kalem ile kullanan kişiler ve video içerikleri tüketmeyi seven kişiler için büyük bir nimet olan dahili standını (kickstand) barındırıyor. iPad’de ise böyle bir özellik bulunmazken benzer ihtiyaçlarınız var ise Apple akıllı kapağını kullanabilirsiniz.  

Her iki tablette oldukça ince bir yapıya sahip iken iPad’ın biraz daha ince olduğunu söyleyebiliriz. iPad 7,5 mm inceliğe sahipken Surface Go’nun inceliği 8,3 mm. İnceliğe benzer şekilde ağırlıklarını kıyasladığımızda ise iPad 2018 Surface Go’ya göre bir miktar daha hafiftir. Surface Go 522 gram ağırlığa sahipken iPad 2018 469 gram ağırlığa sahip. İncelik ve ağırlıkta farklar olsa da bu kadar küçük farkları çantanızda veya elinizde taşırken hissetmenin oldukça zor olduğunu söyleyebiliriz.

Bağlantı noktaları ve portlara baktığımızda ise Surface Go’nun iPad 2018’e göre oldukça avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. iPad’in tek lightning girişine karşı Surface Go’da USB-C, microSD ve Microsoft’un kendi Surface Connect bağlantısına kadar birçok konnektör bulunuyor.

İşletim sistemi tarafında Surface Go kutudan Windows 10 S ile geliyor ve tam sürüm Windows 10’a yükseltilebiliyorken, iPad ise iPhone’larda da kullanılan İOS 11’in iPad için özelleştirilmiş versiyonu ile geliyor.  Surface Go’nun masaüstü işletim sistemiyle gelmesi bir avantaj gibi gözükürken iPad’ın da özelleştirilmiş IOS 11 sürümünün oldukça kullanışlı olduğunu söyleyebiliriz.

 

Ekran

Surface Go, stand içeren dizaynı, port çeşitliliği ve çok işlevselliğiyle iPad’ı yeniyor gibi gözükse de Apple ekranların kralı olmaya devam ediyor. iPad ekran konusunda tartışmasız daha iyi olsa da Surface’in onu hızlı bir şekilde yakaladığını da belirtmemiz lazım.

iPad 2018, 2.048 x 1,536 piksel çözünürlükte veya 264 piksel / inç (ppi) boyutunda 9.7 inç IPS dokunmatik ekrana sahip ve parmak izine dayanıklı oleofobik kaplamayla kaplı. Ekranın renk zenginliği ve doğruluğu olarak iyi bir performans verdiğini söyleyebiliriz.

Microsoft Surface Go, 10 inçlik 1,800 x 1,200 (217 ppi) ekrana sahip. Genel kullanımda güzel bir ekrana sahip olsa da ppi değeri ve keskinlik bakımından iPad’in ekranından fark edilir şekilde düşük olduğunu görüyoruz.

 

Sonuç olarak keskinlik ve renk doygunluğu nedeniyle ekran karşılaştırmasının kazananı iPad 2018.

 

Performans ve Fiyat

Microsoft Surface Go modelini 399$’dan başlayan fiyatlarla satarken, Apple iPad 2018’i 329$’dan başlayan fiyatlarla satıyor. Surface Go daha pahalı gözükse de hangisinin daha alınabilir olduğuna yazının devamında donanım özelliklerini de okuyarak karar verelim.

Surface Go, giriş fiyatı için 4 GB RAM, 64 GB depolama ve Intel Pentium Gold 4415Y işlemcisiyle geliyor. Surface Go’nun özellikleri 8 GB RAM ve 128 GB depolamaya kadar yükseltilebiliyor. Diğer yanda iPad yükseltilemeyen 2 GB RAM ve 128 GB’a kadar yükseltilebilen (giriş modeli için 32 GB) depolama ve Apple A10 işlemcisi ile geliyor.

Surface Go daha fazla depolama ve bellek alanı sunarken iPad ise daha ucuz olmasıyla avantaj sağlıyor. Grafik performansı olarakta iki tabletin de benzer performans verdiğini söyleyebiliriz.  Pil ömrü konusunda da iki tabletin de vadettiği değer 10 saat. 10 saat ile her iki tabletinde günü çıkarttığını söyleyebiliriz.

 

Sonuç

Kendine günlük yaşamda kullanabilmek adına laptop yerine bir tablet arayan bir kişi için karar vermek oldukça zor olacaktır.  Her iki cihaz da benzer fiyatlara yenilikçi tasarımı, benzer performansı ve benzer pil ömrünü sunuyor.

 

Bununla birlikte eğer işlerinizi halletmek için Windows ortamı sizin için daha iyi olacaksa tercihinizi Surface Go’dan yana kullanmanız daha iyi olacaktır. Ama fiyat sizin için önemli, ekranda içerik tüketmeyi seviyor ve Apple ekosistemini seviyorsanız iPad daha iyi bir tercih olabilir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.