Modern technology gives us many things.

Piliniz Çok Hızlı Mı Boşalıyor? 7 Problem ve Çözümü!

Piliniz Çok Hızlı Mı Boşalıyor? 7 Problem ve Çözümü!

73

Pilin hızlı boşalması, yavaş şarj ve sistem tabanlı uygulamalar Android telefonların pil performansıyla ilgili sorunlarından sadece birkaçı. Eğer sizde telefonunuzda pil sorunları yaşıyorsanız bu yazımız tam size göre. Burada en kötü 7 pil sorununu ele alıp çözüm sunacağız.

   1.Çok Güç Tüketen Uygulamalar.

İlk önce sorunu belirlemek ve daha iyi bir çözüm sunabilmek için pilimizin davranışını öğrenmeliyiz. Batarya davranışını daha iyi anlamak için Ayarlar > Pil bölümüne gidin. Burada hangi uygulamanın ne kadar pil kullandığını bulabilirsiniz. Fazla pil tüketen uygulamalara gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını düşünün. Eğer uygulamaya ihtiyacınız yoksa kaldırarak pil tasarrufu yapabilirsiniz.

 

     

  2. Bataryanızı Değiştirin.

Eğer telefonunuzu alalı birkaç yıl olduysa, üzücü bir gerçek şu ki yazılımsal bir sorundansa bataryanız ölmüş olabilir. Çok fazla arka plan işleminiz yoksa,  ekranınızı ortalama bir parlaklıkta kullanıyorsanız ve buna rağmen piliniz hızla tükeniyorsa telefonunuzun pilini değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Tüketiciler bir pilin 1000 doldur boşalta kadar ömrü olduğunu belirtiyor olsa da bu birçok faktöre bağlı olarak değişmektedir.

 

 3. Şarj Cihazınız Düzgün Çalışmıyor.

Tam bir gece şarj ettikten sonra, akıllı telefonunuzun pilinin çok hızlı boşaldığını fark ederseniz yapacağınız ilk şeyin telefonunuzun tamamen sarj olup olmadığını kontrol etmek olsun. Telefonunuz şarj olmuyor veya çok yavaş şarj oluyorsa şarj adaptörünüz ve kablonuz arızalı olabilir.

Kablonuzu ve şarj aletinizi başka bir telefonda da deneyerek düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer bozuk olduğunu tespit ederseniz orjinal şarj aletiyle ya da kaliteli markaların ürünleriyle değiştirmenizi tavsiye ederiz.

 

 4. Google Play Hizmetleri Pili Sömürüyor.

Google Play Hizmetleri, çok fazla pil tüketen başka bir hizmettir. Ne yazık ki, bunu durduramazsınız çünkü bu, telefonunuzdaki uygulamaların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan önemli bir Android özelliğidir. Yine de kontrol altına alabilirsiniz.

Ayarlar> Uygulamalar> Tümü> Google Play Hizmetleri’ne gidin. Burada, Önbelleği temizle düğmesine dokunun. Bu, Google Play Hizmetini yenilemeli ve pilinizi boşaltmayı durdurmalıdır. Bu işlemi ayda bir kez tekrarlayabilirsiniz.

 

 5. Otomatik Parlaklığı Kapat.

Otomatik ekran parlaklığında kullanmak pil ömrünü uzatıyor gibi gözükse de durum öyle değil.  Otomatik parlaklık genellikle her birey için görüntüleme konforu yaratsa da uygun ayarı seçemez ve sürekli parlaklığı değiştirir. Bu durum pilinizin daha hızlı tükenmesine yol açabilir. Ve ayrıca otomatik parlaklık modlar çoğu telefonda parlaklığı gerekenden daha fazla açmaya da meyillidir. Telefonunuza üst barı aşşağıya çekerek otomatik parlaklığı kolayca devre dışı bırakabilirsiniz.

 

 6. Ekranın Uykuya Geçme Süresini Düşür.

Ekranların cep telefonlarındaki en büyük pil tüketme kaynaklarından biri olduğu bilinmektedir. “Ekran Zaman Aşımı” ve “Uyku” ayarı, ekranınızın uyandıktan sonra ne kadar süre uyanık kalacağını belirler. Siz ekrana bakmıyorken ekranınız açıksa, bu durum pil ömrünüz için hiç iyi bir uygulama değildir. Düzenli kullanımda bu değeri en düşüğüne ayarlamanızı ve ihtiyaç halinde yükseltmenizi tavsiye edebiliriz.

Bu ayarı Ayarlar > Ekran > Uyku üzerinden yapabilirsiniz.

 

7. Widget’lara ve Arka Plan Uygulamalarına Dikkat Edin.

Telefonunuza yüklediğiniz bir Widget tam bir pil katili olabilir. Siz onu masum sanarken o ise arka planda acımasızca güncelleniyor. Basit bir haber toplayıcısının ve hava durumu uygulamasının pile etkisi büyük olabilir.

Widget’larınızı ve arka plan uygulamalarının güncellenme sıklıklarını ayarlaybilirsiniz. Mesela bir hava durumu uygulamasının güncellenme süresini saatte bir yaptığınızda pilinizi etkileyebilir ama 12 saatte bire düşürürseniz piliniz daha uzun gidecektir. Bunu Widget’ın ayarlar bölümünden ayarlayabilirsiniz.

 

Sizin de farkettiğiniz bir pil süresi iyileştirme yöntemi varsa bizimle paylaşabilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.