Modern technology gives us many things.

Kirin 980’in çekirdek ve GPU Detayları Sızdırıldı

Kirin 980’in çekirdek ve GPU Detayları Sızdırıldı

27

Çinli internet sitesi ITHome’a göre, Kirin 980 2.8 GHz hızında bir adet ARM Cortex-A77 çekirdek kümesi ve bir ARM Cortex-A55 çekirdek kümesini birleştirecek. GPU’nun ise HiSilicon tarafından geliştirileceği ve Adreno 630’dan yüzde 50 daha hızlı olacağı söyleniyor. 5G iletişimini desteklemeyecek olan yonga setinde yapay zeka uygulamaları için güncellenmiş bir NPU olacak.

Daha önceki sızıntılarda Kirin 980’in sekiz çekirdeğe sahip olacağını ve büyük olasılıkla 2018’in sonlarına doğru piyasaya sürüleceğini söylemiştik. Ayrıca Kirin 980 7 nm FinFET teknolojisiyle üretilmesi bekleniyor. Teorik olarak yüzde 20 daha hızlı olacağı ve telefonun yüzde 40’a kadar daha uzun pil ömrüne sahip olacağı da söyleniyor. Son sızıntılarda ise telefonun çekirdek yapısı ve GPU’su hakkında bilgiler var.

ITHome HiSilicon’un 2.8 GHz’de çalışan dört adet Cortex-A77 çekirdeklerini ve bilinmeyen frekansta çalışan dört adet Cortex-A55 çekirdeklerini içerdiğini iddia ediyor. Görünüşe göre Cortex-A77 Huawei’nin , Samsung’un Mongoose M4 çekirdeğine verdiği yanıt olacak.

Yonga setinin içerdiği GPU ile ilgili olarak, Kirin 980’in Snapdragon 845’in içerdiği GPU olan Adreno 630’dan yüzde 50 daha hızlı bir çip içerdiği söyleniyor. Ayrıca yeni GPU Huawei’nin yeni teknolojisi GPU Turbo ile de uyumlu olacak.

 

HiSilicon Kirin 980’de 5G teknolojisi yerine daha çok AI uygulamalarıyla ilgileniyor. İşlemci sızıntılara göre watt başına 5 trilyon hesaplama yapabilen yeni nesil bir NPU ile gelecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.