Modern technology gives us many things.

Huawei’nin Bir Sonraki Amiral Gemisi Yonga Seti Kirin 980 Eylül’de IFA’da

Huawei’nin Bir Sonraki Amiral Gemisi Yonga Seti Kirin 980 Eylül’de IFA’da

32

Huawei dün, bir çift akıllı telefon ve bir dizi giyilebilir cihazla birlikte yeni işlemcisini de piyasaya sundu. Tanıtılan işlemci 12 nm tasarım süreciyle üretilen Kirin 710.  Ayrıca Huawei’nin IFA 2018’de de merakla beklenen Kirin 980 işlemcisini tanıtacağı bilgisi geldi.

Günümüzde Huawei’nin amiral gemisi modellerinde kullanılan Kirin 970’in halefi olacak olan Kirin 980, Huawei Mate 20 ve Honor markası altında çıkacak amiral gemisi modellere güç verecek.  

 

Bu zamana kadar Kirin 980 hakkında resmi bir duyuru olmasa da sızıntılara göre işlemci TMSC tarafından üretilecek. Ayrıca işlemci Apple’ın A12’si gibi 7 nm teknolojisi ile üretilecek ve Cambrion Technologies’ten yeni bir Cambrian NPU’ya (yapay zeka birimi) sahip olacak.

Yeni Cambrian yapay zeka işlemcisinin, watt başına 5 trilyon hesaplama yapabildiği ve gereken AI işleme seviyesine bağlı olarak iki, dört ve sekiz çekirdekli varyantlara sahip olacağı söyleniyor. Kirin 980’in ayrıca ARM’ın Cortex A75 çekirdeklerine sahip olacağı Huawei için bir ilk olan GPU ile geleceği ifade edildi.

 

Kirin 980’in ilk defa Mate 20’de kullanılması bekleniyor. Daha önce Mate 20 ile ilgili bir sızıntıda cihazın 356,819 olan Antutu skoru görülmüştü. Bu skorla birlikte Kirin 980’in mobil işlemcilerde yeni bir devrim yapacağını söyleyebiliriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.