Modern technology gives us many things.

Google Haritalar Çevrimdışı Nasıl Kullanılır

Google Maps Çevrimdışı Nasıl Kullanılır

58

Google Haritalar’ı çevrimiçi kullanabildiğiniz gibi çevrimdışı kullanmak da mümkündür. Google Haritalar’ı herhangi bir WiFi bağlantısına bağlı olmadığınızda, telefonunuz çekmediğinde veya internet paketiniz kısıtlıysa çevrimdışı da kullanabilirsiniz. Birçok kişi Google Haritalar’ı günlük olarak kullanıyor ve dışarıya adım atarken uygulamaya tamamen güveniyor. Eğer yeni bir şehre gittiyseniz ve yolunuzu bulmanız gerekiyorsa, harita uygulamalarının ne kadar faydalı olduğunu bilirsiniz. Google Haritalar  çevrimdışı nasıl kullanılır? Detaylar haberimizde.

İlginizi Çekebilir: Google Haritalar, Konum Paylaşımında Telefonun Pil Durumunu da Ekledi

Google Haritalar Çevrimdışı Nasıl Kullanılır?

Google Haritalar’ı çevrimdışı kullanmanın tek yolu öncelikle çevrimiçi bağlantı kurarak gerekli verileri indirmek ve saklamak. Eğer ağ bağlantınız olmadan seyahat ediyorsanız, evde veya otelinizde biraz hazırlık yapmanız gerekir.

Google Haritalar Çevrimdışı kullanma

Bu hazırlıklar ise şöyle: Google Haritalar’ı açın ( çevrimiçi) ve istediğiniz konumu arayın. Çevrimdışı kullanım için kaydetmek istediğiniz konumu / alanı bulduktan sonra, indirmek için sol üstteki üç çizgiye dokunun ve Çevrimdışı Haritalar menüsüne gidin.

Google Haritalar Çevrimdışı kullanma

Ardından, ekranın üstünde bulunan kendi haritanızı seçin yazısına tıklayın ve indirmek istediğiniz alanı haritayı sürükleyerek mavi kutunun içerisine alın. Dosya boyutunun kaydetmek istediğiniz alan değiştikçe otomatik olarak güncellendiğini fark edeceksiniz. Kaydetmek istediğiniz alan ne kadar büyük olursa dosya boyutu da o kadar büyür. Harita alanınızdan memnun kaldığınızda sağ alttaki “indir” butonuna dokunun.

Google Haritalar Çevrimdışı kullanma

Verileri telefonunuza indirdikten sonra tekrar Ana Haritalar sayfasının sol üstündeki  menüye tıklayıp, menüden çevrimdışı harita ekranına giderek erişebilirsiniz.

Google Haritalar Çevrimdışı kullanma

Ayrıca çevrimdışı harita ekranında indirdiğiniz tüm haritaların son kullanma tarihlerini ve dosya boyutlarını da göreceksiniz. Haritaları kullanmamanız veya güncellememeniz durumunda indirilen veriler 30 gün sonra telefonunuzdan kaldırılacaktır. Eğer kendiniz kaldırmak isterseniz de indirdiğiniz haritaları bu ekrandan silebilirsiniz.

Google Haritalar Çevrimdışı kullanma

İndirdiğiniz haritalara uzun süre ihtiyacınız olacaksa ve onları kaybetmek istemiyorsanız, haritaları süreleri dolmadan önce otomatik olarak güncellenecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Bunun için çevrimdışı haritalar ekranında sağ üst taraftaki çarka tıklayıp otomatik güncellemeleri açmanız gerekir. Ayrıca bu ekrandan haritalarınızın yalnızca kablosuz ağ üzerinden mi yoksa hem kablosuz hem mobil ağ üzerinden mi güncelleneceğini seçebilirsiniz.

Çevrimdışı Haritaların Sınırlamaları

Bir haritayı indirdikten sonra, bu alanı mobil internet veya kablosuz ağlara bağlıyken kullandığınız gibi kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, çevrimdışı haritaların işlevlerinde çoğunlukla aradığınız yerin büyüklüğüyle ilgili bazı sınırlamalar vardır. Mesela Türkiye’nin tamamını içeren bir haritayı indiremezsiniz. İstediğiniz alan etrafındaki kutu sınırlı bir boyuta sahiptir ve 1.5 GB’lık depolama alanından büyük bir haritayı indirmeniz mümkün değildir. Ayrıca, Google Haritalar’ı çevrimdışı kullanmanız durumunda, tahmin edersiniz ki canlı trafik bilgisini ve sıkışıklıktan kaçmak için yapılan rota değişikliklerini kaçırırsınız. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.