Modern technology gives us many things.

Facebook’un bilgilerinizi ele geçirmesini engelleyin!

89

Mark Zuckerberg’in kurucusu olduğu Facebook, ABD’deki politik seçimlere müdahale etmek amacıyla Cambridge Analytica şirketinin yaklaşık 87 milyon kişinin verilerine uygunsuz bir şekilde ulaşmış olabileceğini yakın zamanda duyurmuştu, bu bilgilerin paylaşılması üzerine yaşadığı veri ihlalleriyle zor günler geçiren Facebook, aynı zamanda kullanıcılarının da kişisel bilgileri için duyduğu endişe zirve yapmış gibi görünüyor. Peki kişisel verilerinizi nasıl koruyabilirsiniz, Facebook’un akıllı telefonunuzdaki bilgilere ulaşmasını nasıl engelleyebilirsiniz? Detaylar ile karşınızdayız..

Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, milyonlarca kişinin verilerinin ihlaliyle yaşanan son güvenlik skandalının ardından İngiliz gazetelerine ilan vererek özür dilemişti. Bu durum veri ihlallerinin doğruluğunu ispatlarken yaşananlar Facebook kullanıcılarının büyük bir endişe yaşamasına neden oldu. Peki telefonunuzdan basit birkaç işlem ile;

Facebook'un bilgilerinizi ele geçirmesini engelleyin!

Facebook’un bilgilerinize erişmesini nasıl engelleyebilirsiniz?

  • İlk olarak telefonunuzun ayarlar menüsüne girmeniz gerekiyor.
  • Daha sonra Ayarlar menüsünden Uygulamalar’a (Apps) giriş yapmalısınız.
  • Uygulamalar bölümünde akıllı telefonunuzda yüklü olan tüm uygulamalar burada yer alacaktır. Buradan Facebook uygulamasını bulup giriş yapmalısınız.
  • Bu bölümde Facebook ile ilgili tüm ayarlara artık ulaşabilirsiniz. Uygulamanın kullandığı hafıza ve depolama gibi bilgilerin hemen altında İzinler’e (Permissions) giriş yapmalısınız.
  • Bu ekran da Facebook uygulamasının “SMS” ve “Telefon” gibi erişmesini istemediğiniz bilgilerin izinlerini kaldırabilir ve bu sayede Facebook’un telefon aramalarınız veya size gelen sms’lerle ilgili bilgilere ulaşamasını artık engelleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.