Modern technology gives us many things.

Dünyanın En Ucuz Arabası Tata Nano Artık Üretilmeyecek

Dünyanın En Ucuz Arabası Tata Nano Artık Üretilmeyecek

36

Hindistan firması olan Tata Motors, Dünyanın en ucuz arabası olarak bilinen Tata Nano’yu yaklaşık 10 yıl önce piyasaya sürdü. Bloomberg’deki rapora göre şirket kötü satış rakamları ve ucuz arabalara olan talebin azalmasından dolayı Nano’nun üretimini durdurdu. Ayrıca şirket geçen senenin aynı döneminde üretilen 275 adete kıyasla 2018 Haziran ayında sadece 1 adet üretti.Aracın ihracatı ise geçen yıla oranla 25 adetten 1 adete düştü.

Tata Motors, geçen yıl Eylül ayında Tata Group ile aracın arasında  duygusal bir bağlantı olduğunu Nano’nun üretiminin bir süre daha devam edileceğini açıklamıştı. Şirket, Nano’nun otomobil segmentinde önemli bir rol oynadığını ve giriş seviyesi hatchback segmentinin tek ürünü olduğunu söyledi. Nano 2008 yılında piyasaya çıktığında 1500 dolara satılıyordu. Ayrıca 4 kapılı ve 600-650 kg ağırlığa sahip olan araç gücünü 2 silindirli 624 cc motordan alıyor ve saatte 105 km hıza ulaşabiliyor.

Bununla birlikte Tata, Nano’nun hala portföyün ayrılmaz bir parçası olduğunu üretimeki düşüşün şirketin Nano’yu tamamen bıraktığı anlamına gelmediğini söyledi. Bir Tata Motors sözcüsü, “ Nano, şirketin yenilikçi ruhunu yansıtan ikonik bir otomobil oldu. Ürünün geleceği ile ilgili alınan kararlar  pazardaki gelişmeleri, düzenlemeleri ve yeni ortaya çıkan rekabetçi ortamı göz önünde bulundurarak alınan bütünsel bir bakış açısıdır” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.