Modern technology gives us many things.

Avrupa Birliği Google’a 2.7 Milyar Dolarlık Rekor Bir Ceza Kesti

Avrupa Birliği Google’a 2.7 Milyar Dolarlık Rekor Bir Ceza Kesti

57

Avrupa Birliği yetkilileri Google’a Salı günü çevrimiçi alışveriş uygulamalarını tekelinde kullandığı için 2.7 milyar dolar ceza kesti. Yedi senelik bir soruşturmanın ardından gelen cezanın Brüksel tarafından bugüne kadar verilen en büyük ceza olduğu belirtiliyor.

Komiser Margrethe Vestager gazetecilere verdiği demeçte, “Google, arama motoru olmanın avantajını diğer Google ürünlerinde ve ürün karşılaştırma hizmetlerinde kullanıyor” dedi.

 

Avrupa Komisyonu’nun Google’ın ABD ve Avrupalı rakiplerinden gelen düzinelerce şikayetten sonra soruşturmaları başlattığı biliniyor. Bu suçlamalar ise şöyle, alışveriş hizmetlerini diğer perakendecilere göre bir avantaj haline getirmek ve tüketiciler üzerinde tekel oluşturmak.

Google, 2015 yılı Nisan ayında da AB rekabet yetkilisi tarafından internet sonuçlarının çarpıtılmasıyla suçlanmış olsa da para cezasına çarptırılmamıştı. Bu olay teknoloji şirketlerinin düzenlemelerine ilişkin bir dönüm noktası olmuştur.

 

Kurul bu tekel uygulamalarının sona erdirilmesi ve daha fazla cezaya maruz kalmaması için Google’a 90 gün süre verdi. Google uygulamalara son vermezse Dünya çapındaki cirosunun yüzde 5’ine kadar ceza ödeyebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.